W czwartek, 11 kwietnia 2024 r. odbył się finał Targi Kielce Hackathon, w którym zaprezentowano najlepsze rozwiązania w dziedzinie recyklingu wykładzin. Od początku naszej działalności, zarówno w ramach Fundacji Karteko, jak i samego Karteko promujemy działania na rzecz zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw i ochrony środowiska. Na każdym kroku podkreślamy jednocześnie znaczenie Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Jesteśmy otwarci na innowacje i rozwiązania proeko w świecie biznesu.
Targi Kielce Hackathon. Innowacyjny projekt wspierający Gospodarkę Obiegu Zamkniętego!
Cieszymy się, że mogliśmy pojawić się na Targach Kielce Hackathon, które już teraz mają prestiż wydarzenia międzynarodowego. Organizatorami wydarzenia byli: Targi Kielce, Fundacja Pro Civis, Bio Booster
Jesteśmy dumni, że pojawiliśmy się z naszym pomysłem w gronie pięciu firm, które również przedstawiały ciekawe spojrzenie na omawiane podczas targów problematykę.
Czego dotyczą nasze badania?
Przedstawiliśmy szerzej nasze rozwiązanie mające na celu wykorzystanie włókien polipropylenowych, jako domieszki do wraz z włóknami celulozowymi na potrzeby termoizolacji budynków. Ponowne wykorzystanie wykładziny, po rozdrobnieniu w rozdrabniaczu, w formie krótkich włókien jako materiału termoizolacyjnego w budownictwie ma ogromny potencjał, czego dowodem są i w kolejnych etapach z pewnością będą nasze badania. Warto zaznaczyć, że podobną metodę stosuje się w przypadku włókien naturalnych np. celulozowych. Materiał, taki jak włókna polipropylenowe, ma wiele właściwości wskazujących na możliwość wykorzystania go jako materiału termoizolacyjnego.
Wykonane badania obejmowały określenie:
- podatności wykładziny polipropylenowej na rozdrobnienie. Wykazano, że rozdrobnienie wykładziny do frakcji poniżej 4 mm jest możliwe za pomocą młyna tnącego. Jednocześnie niezbędne było przygotowanie wykładziny, które polegało na pocięciu jej na paski o szerokości ok. 2,0 – 5,0 cm. Wykładzinę pocięto nożem do papieru. Pocięcie wykładziny było łatwe i nie wymagało nakładu siły.
- wpływu temperatury na stan wykładziny. Stwierdzono, że pod wpływem 105oC, 150o oraz 300oC wykładzina stopiła się, a po spaleniu w 800oC pozostał popiół.
W kolejnym etapie badań przewiduje się ustalić klasyfikację ogniową wykładziny, przewodność cieplną i gęstość.
Jaki jest cel naszego projektu?
Projekt zakłada opracowanie innowacyjnego rozwiązania w zakresie materiałów termoizolacyjnych, które przyczyni się do zwiększenia efektywności energetycznej budynków oraz zmniejszenia ich wpływu na środowisko naturalne. Wprowadzenie włókien polipropylenowych do praktyki budowlanej może stanowić istotny krok w kierunku osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju i walki ze zmianami klimatycznymi.
Czujemy satysfakcję, ponieważ nasz projekt nie tylko minimalizuje negatywny wpływ polipropylenu na środowisko naturalne, ale pozwolił nam połączyć świat nauki, inżynierii, przestrzenii dotyczącej gospodarki odpodami. Nasz zespół to eksperci w swoich dziedzinach:
- dr hab. inż. Jolanta Latosińska prof. PŚk – adiunkt, Katedra Geotechniki, Geomatyki i Gospodarki Odpadami, Wydział Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki, Politechnika Świętokrzyska, Kierownik Laboratorium Biomasy Stałej i Energetyki Biogazowej;
- Kamil i Dominik Lachowscy – właściciele firmy LDK sp. z o.o. zajmującej się gospodarowaniem i przetwarzaniem odpadów. Obaj posiadają wykształcenie inżynierskie;
- Daniel Gołębiowski – Dyrektor Handlowy w firmie Nordiska Ekofiber Polska sp. z o.o. zajmującej się produkcją termoizolacji z włókna celulozowego powstałego z recyklingu makulatury gazetowej.
Targi Kielce Hackathon – gratulujemy zwycięzcom!
Zwycięzcą gali została marka – Vive Innovation. Ten sukces otwiera dla niej nowe drzwi rozwoju. Dzięki wygranej firma ta będzie miała możliwość współpracy z ośrodkiem i wdrożenia technologii recyklingu i ponownego wykorzystania zużytych wykładzin. Z pewnością będziemy śledzili jej rozwój.
Podsumowując! Targi Kielce Hackathon ważnym wydarzeniem w świecie biznesu!
Kieleckie Targi HACKATHON były dla nas dawką energii i motywacji do dalszych działań. Dziękujemy, że mogliśmy zaprezentować się z naszym projektem. Ta wyjątkowa gala, jak i obecność na niej jest dla nas jasnym sygnałem. Innowacje w biogospodarce są koniecznością. Dla dobra środowiska naturalnego. Dla dobra przyszłych pokoleń.